Jak vybrat velikost

Výběr správné velikosti helmy je velice důležitý. Lidé mívají často tendenci volit velikost nové helmy spíše větší, protože se v prodejně zdá být na hlavě pohodlnější, ale každá helma si časem "sedne", a volná helma je při jízdě vyloženě nebezpečná, a i při nárazu taková přilba chrání výrazně méně. Základní představu o velikosti přilby, jakou budete potřebovat, získáte změřením obvodu hlavy krejčovským metrem zhruba 1,5 cm nad obočím a kousek nad ušima, a podle tabulek níže zjistíte příslušnou velikost přilby. Před nákupem ale stejně doporučujeme každou přilbu vyzkoušet. Při zkoušení si helmu nasaďte (pokud jezdíte v kukle pak i s kuklou), přilbu zapněte a nějakou dobu v helmě vydržte. Přilbu mějte na hlavě pokud možno co nejdelší dobu, teprve po čase se ukáže, zda vás přilba někde nepříjemně netlačí.

Správně zvolená přilba vám musí na hlavě sedět pevně a pohodlně, ale nesmí vás nikde tlačit. Novou přilbu volte spíše těsnější, protože každá přilba se používáním po čase vymačká a zhruba o půl čísla zvětší. 
Zkuste, jak v přilbě vidíte dopředu v „zalehnuté“ poloze, ověřte si periferní vidění, zda se dokážete podívat přes rameno a zda přilba neomezuje pohyby hlavy a krku. Zakmitejte hlavou doprava a doleva, dozadu a dopředu. Přilba nesmí být volná a při upnutém podbradním řemínku také nesmí jít stáhnout přes hlavu zezadu dopředu. Přidržte si helmu rukama a zkuste v ní pootočit hlavu. Pokud se hlava v helmě může pohybovat volně, zkuste menší velikost. Naopak, pokud vás helma tlačí, například na spáncích, je malá. Pokud vás však přilba tlačí jen místně, ale jinak sedí dobře, naši prodejci umí přilbu v tomto místě ručně upravit tak, aby vám přilba sedla perfektně.

Ověřte si také, že vás do krku netlačí zapnutý řemínek nebo rychlospona, a že ovládání helmy - otevírání plexi, ovládání sluneční clony, větracích otvorů a podobně - je možné i v rukavicích.

Pokud máte tu možnost, nejlepší je vyzkoušet si přilbu přímo za jízdy.


 
Velikosti přileb LS2
 
Velikost helmy Obvod hlavy v cm
XXS 51 - 52 cm 
XS  53 - 54 cm 
55 - 56 cm 
M 57 - 58 cm 
L 59 - 60 cm 
XL 61 - 62 cm 
XXL 63 - 64 cm 
3XL 65 - 66 cm
4XL 67 - 68 cm
 
 
Dětské a juniorské helmy
 
S 47 - 48 cm
M 49 - 50 cm
L 51 - 52 cm