Jak pečovat o přilbu

Čistění vnějšku přilby

Lesklý povrch:
Povrch přilby vyžaduje občasné vyčištění vodou a jemným neagresivním saponátem. Pokud je na přilbě zaschlý hmyz nebo bláto, pokryjte přilbu na několik minut navlhčeným papírovým ubrouskem nebo vlhkým měkkým hadříkem. Po odmočení jdou nečistoty odstranit snadněji. Pokud chcete, můžete vyjmout plexi, dostanete se pak i na jinak nepřístupná místa. Celý vnější povrch přilby opatrně omyjte vlažnou vodou a jemným neagresivním čisticím prostředkem. Přilbu opláchněte a přitom dbejte, aby voda nenatekla do přilby. Po uschnutí můžete ošetřit těsnění plexi a ovládací / sklápěcí mechanismus silikonovým olejem. Přilbu nikdy nečistěte agresivními chemikáliemi, benzínem, organickými rozpouštědly a jinými agresivními nebo abrazivními prostředky, které by mohly poškozovat materiál nebo lakování helmy. Po vyčištění je vhodné přilbu ošetřit speciálním přípravkem na ošetřování povrchu helem a nových laků.

Matný povrch:
Matné přilby LS2 čistěte pouze teplou vodu a jemným čisticím prostředkem. Pokud na povrchu stále zůstávají odolné nečistoty, postup opakujte. Při čištění nepoužívejte nadměrný tlak na přilbu ani žádné abrazivní prostředky, protože by na přilbě mohla vzniknout vyleštěná místa, která by zničila vzhled matného povrchu. Matné přilby nikdy neleštěte a nepoužívejte na ně vosky a leštěnky na lesklé povrchy. Po očištění můžete nechat povrch, jak je, anebo můžete použít speciální přípravek na ochranu matných laků.


Čistění interiéru:

Přilba je během používání vystavená působení prachu, bláta, vlhkosti a potu, a tak je vhodné občas interiér vyčistit, a to zejména u motokrosových a čtyřkolkových helem. Všechny helmy LS2 jsou vybavené plně vyjímatelnými a pratelnými interiéry, aby se snadno udržovaly v čistotě. Pokud je interiér pouze zaprášený, dostanete z něj prach jednoduchým vysátím vysavačem. Pro praní interiér opatrně vycvakněte z helmy, a nejdřív lícnice a pak celý interiér vyjměte ven. Interiér nejlépe ručně vyperte ve vlažné vodě s neagresivním pracím prostředkem bez výrazné vůně, vhodný je například neparfemovaný dětský šampón na vlasy. Interiér dobře vymáchejte v čisté vlažné vodě, vymačkejte (nezkrucujte jej!) a nechte jej důkladně vyschnout. Vysoušení nikdy neurychlujte fénem ani nesušte interiér na přímém slunci nebo u zdrojů tepla. Dokonale suchý interiér nasaďte zpět do přilby. Interiéry přileb LS2 lze také prát v pračce na program šetrného praní max. na teplotu 30 0C.


Čistění plexi:

Zaschlé bláto a zbytky hmyzu na plexi helem LS2 odstraňujte často, pokud možno při každé zastávce. Vyrábějí se také speciální cestovní čisticí ubrousky na plexi - v sadě je vždy jeden navlhčený ubrousek a jeden ubrousek k otření do sucha. Hmyz z plexi jde lépe odstranit, když plexi pokryjete navlhčeným jemným hadříkem, papírovým ubrouskem nebo toaletním papírem a necháte cca 5 minut působit. Papír pak odstraníte i s většinou mušek, zbytek odstraníte rukou (nikoli nehtem!) pod tekoucí vodou. Důležité je navlhčený ubrousek z plexi pouze sejmout, nikoli jím plexi otírat, protože i jemný papír občas může obsahovat abrazivní částice, které mohou vnější stranu plexi poškodit, i když je opatřená úpravou proti poškrábání. Pokud je vnitřní strana plexi opatřena vrstvou proti mlžení, ta lze čistit pouze vlažnou vodou bez jakýchkoli čisticích prostředků. Nakonec plexi osušte měkkým hadříkem, ale pouze lehkými dotyky, stírání může způsobit předčasné poškození této vrstvy.